Side Blade Fragment
56-28-2285
From: Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-2285 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Denbigh Flint Complex |
| Provenience | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IY24 B |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | On grey chert microblade. One tip or end fragment. Diagonal parallel flaking. |
| Length | 1 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.