Cup
2003-31-464A
From: Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-464A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Coconut Shell |
| Description | Half coconut shell, with scalloped edge (9 scallops). Outside surface polished and decorated with incised carving in three segments containing a rose, a palm tree, and a leafy plant. Chain design around top, conforming to scalloped edge. |
| Width | 10.2 cm |
| Depth | 7 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11535A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.