| Object Number | 2003-32-145 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Caledonia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Clay |
| Description | Round shallow ceramic saucer. Exhibited at l'Exposition universelle de Paris 1900. |
| Height | 2.2 cm |
| Width | 11.3 cm |
| Outside Diameter | 10.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.16087 - Other Number | 1900.72 - Other Number | 251 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


