| Object Number | 31-48-222 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tsuva |
| Provenience | Brazil | Matto Grosso |
| Culture Area | Amazonia |
| Date Made | early 20th century |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Woodenb bird stool |
| Height | 18 cm |
| Length | 53 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Matto-Grosso Expedition, Vincenzo Petrullo, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

