Stool
31-48-221
From: Brazil | Matto Grosso
Curatorial Section: American
| Object Number | 31-48-221 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Naravute |
| Provenience | Brazil | Matto Grosso |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Height | 24 cm |
| Length | 66 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Credit Line | Matto-Grosso Expedition, Vincenzo Petrullo, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.