| Object Number | 2003-34-315A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Period | Late Antique Period |
| Date Made | 300-700AD |
| Section | Egyptian |
| Materials | Leather |
| Description | 11 leather disks decorated w/ ornate patterns; various sizes. A is on the left |
| Height | 5.4 cm |
| Length | 5.4 cm |
| Width | 0.32 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.16300 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




