Finger Piano
Sanza
AF781
From: Zaire | Bangala District
Curatorial Section: African
| Native Name | Sansa |
| Object Number | AF781 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bangala |
| Provenience | Zaire | Bangala District |
| Section | African |
| Materials | Wood | Iron |
| Description | Rectangular wooden box; 4 metal keys. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 447 - Other Number | I-447 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
