Adze Blade
2003-33-123
From: New Guinea (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-33-123 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Guinea (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Shell |
| Length | 10.4 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11475 - Other Number | CIVIC1994.X.11475 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



