Embalmer's Implement
Hook
59-2-10
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 59-2-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Long rod, with one hook end. |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Pauline Muller, 1959 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




