Necklace (uncertain)
2003-32-90
From: New Caledonia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-32-90 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Caledonia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Material | Shell (uncertain) |
| Description | Tiny white shell rings incorporated into one side of a plaited plant fiber band. Similar to 1993.X.274. Exhibited at l'Exposition universelle de Paris 1900. |
| Height | 1 cm |
| Length | 51 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.272 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

