Candlestick Unguentarium
60-11-5
From: Palestine
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 60-11-5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Palestine |
| Period | Roman Period |
| Date Made | 100-199 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Description | Condition excellent, iridescence patchy. Still filled with earth. Clear blown glass vessel with low depressed conical body, concave beneath. Neck a long thin cylinder. Rim flared out flatly and lip rolled toward interior. |
| Height | 16 cm |
| Width | 5.9 cm |
| Depth | 4.9 cm |
| Credit Line | Gift of Henry Jones, 1960 |
| Other Number | GL19 (ancient glass project) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



