Statue Fragment (uncertain)
2003-34-422
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 2003-34-422 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved | Painted |
| Iconography | False Beard |
| Description | False beard. Carved piece of wood painted white and black; rounded with curved end, hole carved out at top and peg placed inside. |
| Height | 2 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.16416 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
