Flake
49-25-276
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-276 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | G1W 12-18" |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Red chert flake. Sharp angles, thin edges |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 362 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.