| Object Number | CIVIC1993.X.269 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Java |
| Section | Oceanian |
| Materials | Water Buffalo Horn |
| Description | Miniature dagger with wavy handle (kris), carved from what appears to be water buffalo horn. Once probably had a metal ring around bottom of hilt, now missing. Round scalloped edged paper label with metal loop glued to blade. |
| Length | 24.5 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.269 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


