| Object Number | 2003-32-101 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Caledonia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bark |
| Description | Roll of bark, Ficus species, for making bark cloth, before being beaten. Exhibited at l'Exposition universelle de Paris 1900. |
| Height | 5.7 cm |
| Length | 96 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.261 - Other Number | 13483 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




