| Object Number | 2003-32-126 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Vanuatu |
| Section | Oceanian |
| Materials | Glass | Plant Fiber |
| Technique | Beaded |
| Description | Square pouch consisting of two triangular pockets which open when the sides are pressed together. Plant fiber netting covered with blue and white beads in a stripe and zigzag pattern. Exhibited at l'Exposition universelle de Paris 1900. |
| Height | 11 cm |
| Length | 11.2 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.262 - Other Number | 13443 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


