| Object Number | 2003-31-320 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Large, shallow rectangular basket, diagonal weave, rattan (?) band around top. Similar to 1904.P.144: "used as receptacle for clothes." |
| Height | 12.7 cm |
| Length | 66 cm |
| Width | 40 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.145 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



