Hamper
2003-31-319
From: Philippine Islands | Luzon | Laguna, Luzon | Paete
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-319 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands | Luzon | Laguna, Luzon | Paete |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Large, shallow rectangular basket, diagonal weave, rattan (?) band around top. |
| Height | 14 cm |
| Length | 64 cm |
| Width | 39.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.144 - Other Number | 33648 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



