| Object Number | 2003-31-316 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Shallow rectangular basket. |
| Height | 9.2 cm |
| Length | 30.9 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.72 - Other Number | 4818 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



