| Object Number | 2003-31-313 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Rattan |
| Description | Rectangular split rattan basket with hinged lid. |
| Height | 7.9 cm |
| Length | 24.7 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.41 - Other Number | 33723 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




