| Native Name | Biliong |
| Object Number | P1564 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minangkebau |
| Provenience | Sumatra | Simabar |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal | Wood | Hide |
| Description | Metal blade, lashed to wooden handle by strip of animal hide. Band of geometric decoration halfway along handle. Black hairs in hide. Biliong. |
| Length | 40 cm |
| Width | 19 cm |
| Depth | 3.7 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




