| Object Number | 2003-31-308 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Nito |
| Description | Miniature or model basket. Square at bottom, round at top. Double decorative band of slanted dark elements around middle, similar dark stitching around rim. |
| Height | 4.9 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 4 cm |
| Outside Diameter | 4.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.39 - Other Number | 37672 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



