| Object Number | 2003-31-368 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Miniature or model basket with square bottom, round top. Palm leaf strips, somewhat open weave, folded over at rim and bound with strip of rattan (?) . |
| Height | 7.2 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.22 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



