Basket
2003-31-365
From: Philippine Islands | Northern Samar | Mondragon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-365 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Samar | Mondragon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Pandanus Leaf |
| Description | Oval basket, palm leaf. closed hexagonal weave, with points around foot. |
| Height | 8.2 cm |
| Length | 13.5 cm |
| Outside Diameter | 19.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.019 - Other Number | 15979 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




