| Object Number | 2003-31-363 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Pandanus Leaf |
| Description | Small oval basket, palm leaf, closed hexagonal weave, with points around foot. |
| Height | 4 cm |
| Length | 9.7 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.017 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



