Cigar Case
57-26-19A
From: Alaska | Aleutian Islands
Curatorial Section: American
| Object Number | 57-26-19A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Aleut |
| Provenience | Alaska | Aleutian Islands |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Description | Very fine twined weave; flat; telescopic. Outer case ornamented with bands of six painted figures in bands of green, purple and brown, blue and read. Open work at top and bottom. |
| Height | 11.8 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Credit Line | Gift of the George Washington Memorial Museum, 1957 |
| Other Number | 209 - Field No SF | L-269-19 - Old Museum Number | 209 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


