| Object Number | 2003-32-72 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Caledonia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Greenstone |
| Description | Ceremonial adze head of polished jade. Exhibited at l'Exposition universelle de Paris, 1900. |
| Length | 34.8 cm |
| Width | 12.6 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.1474 - Other Number | PCO42404 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

