Bark Cloth Beater
2003-32-79
From: New Caledonia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-32-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Caledonia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Bark cloth beater with an elliptical shape and grid-like grooves. Likely made of pine. Exhibited in l'Exposition universelle de Paris 1900. New Caledonia. See Marchal, Boulay, and Kasarherou (1990:181). Exhibited at l'Exposition universelle de Paris 1900. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 34 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.16164 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




