| Object Number | P29A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kenyah |
| Provenience | Borneo | Sarawak |
| Date Made | Before 1897 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Large wooden pendant with open spiral at top for attaching to ear (one of pair). Mourning. Sang Lumo. |
| Length | 17.78 cm |
| Width | 5.397 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




