Hat
2003-31-81
From: Philippine Islands | Luzon | Bulacan | Malolos
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Salacot |
| Object Number | 2003-31-81 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands | Luzon | Bulacan | Malolos |
| Section | Oceanian |
| Description | Exhibited at the Louisiana Purchase Exhibition, St. Louis 1904. |
| Height | 10 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1905.1.96 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




