| Object Number | 2003-31-202 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Nito |
| Description | Model. Round openwork basket. Narrow round opening, loop handle. Square bottom with reinforcement of crossed strips of bamboo. |
| Height | 6.2 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 5.6 cm |
| Outside Diameter | 4.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.850 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



