Basket
Model
2003-31-371
From: Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-371 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Plant Fiber |
| Description | Miniature basket. Round, with hexagonal openwork weave. |
| Height | 4.9 cm |
| Length | 7.6 cm |
| Outside Diameter | 7.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.849 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



