Sun Hat
2003-31-70
From: Philippine Islands | Luzon | Bulacan | Malolos
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-70 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands | Luzon | Bulacan | Malolos |
| Section | Oceanian |
| Description | Sun hat. Salacot. Exhibited at the Louisiana Purchase Exhibition, St. Louis 1904. |
| Height | 16.5 cm |
| Length | 37 cm |
| Width | 30.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1905.1.81 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

