Basket
2003-31-296
From: Philippine Islands | Palawan | Coron
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-296 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands | Palawan | Coron |
| Section | Oceanian |
| Materials | Nito | Rattan |
| Description | Model carrying basket. Rround at top, square at bottom. Openwork band around top, rigid rattan base. Precise pattern of nested diamonds in light brown and black.Similar to 1993.X.715. |
| Height | 22.8 cm |
| Width | 27 cm |
| Depth | 22.5 cm |
| Outside Diameter | 27.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.811 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



