| Object Number | 2003-31-289 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Nito |
| Description | Small basket with square bottom, round opening. Body is natural colored; top, bottom and sides outlined in dark brown. Large six-petaled flower on side, with small stars and chevrons. |
| Height | 21.4 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 26 cm |
| Outside Diameter | 22.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.808 - Other Number | 14205 uncertain - Other Number | 14200 uncertain - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




