Basket
2003-31-342
From: Philippine Islands | Luzon | Tarlac
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-342 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands | Luzon | Tarlac |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Basket for hens. |
| Height | 30 cm |
| Length | 32 cm |
| Width | 30 cm |
| Outside Diameter | 14 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.754 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




