Egg Basket
2003-31-376
From: Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-376 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Nito | Bamboo |
| Description | Hexagonal, open weave. Round opening at top. |
| Height | 12 cm |
| Length | 17 cm |
| Outside Diameter | 10.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.746 - Other Number | 26981 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


