| Object Number | 2003-31-395 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Plant Fiber |
| Description | Saddle with bamboo (or whole rattan) frame, woven peel seat. Padding of bunches of grass or other plant fiber. No stirrups. |
| Height | 28.4 cm |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 39.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.730 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




