Fish Basket
2003-31-210
From: Philippine Islands | Luzon | La Union
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-210 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands | Luzon | La Union |
| Date Made | Before 1893 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Rattan |
| Description | Fish basket. Square base. Exhibited at 1893 World's Columbian Exposition (dated "c. 1893")? |
| Height | 29.6 cm |
| Length | 12.1 cm |
| Width | 11.4 cm |
| Outside Diameter | 34.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.719 - Other Number | 3491 - Other Number | 312 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



