Engraved Bamboo
2003-32-6
From: New Caledonia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-32-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kanak |
| Provenience | New Caledonia |
| Date Made | Before 1900 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Bamboo tube, egraved with words and pictures. From top: AUSTRALIA / European style building flying flag (2 X) / fRENCH soldiers carrying bayonets, axes, and clubs / Kanak house with two men climbing on roof (2 X) / LES MISSIONS / church with cross (2 X) / ROMAIN. Two large splits. Exhibited at l'Exposition universelle de Paris 1900. |
| Length | 70.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Outside Diameter | 5 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1994.X.11426 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




