Palace of Merneptah
EP-1999-2-1
Location: On Display in the Ancient Egypt: From Discovery to Display
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Title | Palace of Merneptah |
| Object Number | EP-1999-2-1 |
| Current Location | Ancient Egypt: From Discovery to Display - On Display |
| Culture | Egyptian |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Manufacture Location | Philadelphia |
| Creator | Mary Louise Baker |
| Period | New Kingdom |
| Date Made | - 1926 |
| Section | Egyptian |
| Iconography | Palace |
| Description | Model of the Palace of Merneptah. Made by Mary Louise Baker, pre 1926 |
| Height | 127 cm |
| Length | 243.84 cm |
| Width | 190.5 cm |
| Credit Line | Commissioned by The University Museum, 1999 |
| Other Number | EP-1999-1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.