Creel (uncertain)
2003-31-203
From: Philippine Islands
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-31-203 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Philippine Islands |
| Section | Oceanian |
| Materials | Bamboo | Peel | Leather |
| Description | Round basket, hinged lid with cone through which to insert fish. |
| Height | 17.5 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Outside Diameter | 20 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1904.P.6 - Other Number | 22957 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



