| Object Title | Bird |
| Object Number | 2003-25-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Jo Kavik |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Bird |
| Description | Carving of a bird, possibly by Jo Kavik. |
| Height | 11 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 6.3 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
| Other Number | 7018 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




