| Object Title | Man |
| Object Number | 2003-25-38 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baker Lake |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Ada Eyetoaq |
| Date Made | 1981 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Man |
| Description | Carving of a small kneeling man or standing woman by Ada Eyetoaq, 1981. |
| Height | 4.3 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




