Face
2003-25-37
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Face |
| Object Number | 2003-25-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Tytoosie Tunnillie |
| Date Made | 1995 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Face |
| Description | Carving of four faces along the edges of a triangular piece of green stone by Tytoosie Tunnillie, 1995. |
| Height | 3.7 cm |
| Width | 5 cm |
| Depth | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




