Owl
2003-25-36
From: Canada | Baffin Island | Cape Dorset
Curatorial Section: American
| Object Title | Owl |
| Object Number | 2003-25-36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Cape Dorset |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Aoudla Pee |
| Date Made | 1980 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Owl |
| Description | Carving of an owl by Aoudla Pee, 1980. |
| Height | 9.5 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Depth | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
| Other Number | 3631 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




