Seal
2003-25-35
From: Canada | Baffin Island | Lake Harbour
Curatorial Section: American
| Object Title | Seal |
| Object Number | 2003-25-35 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Lake Harbour |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Marysa Kolola |
| Date Made | 1979 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Seal |
| Description | Brown stone carving of a seal by Marysa Kolola, 1979. Polished everywhere except for the head and the flipper. |
| Height | 7 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
| Other Number | 1685XY - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




