| Object Number | 2003-25-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Aruiat |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Luke Addowtelik |
| Section | American |
| Materials | Basalt |
| Technique | Carved |
| Description | Worn, seated basalt figure by Luke Addowtelik. |
| Height | 8 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Depth | 2.7 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




