Musk Ox
2003-25-32A
From: Canada | Baffin Island | Iqaluit | Frobisher Bay
Curatorial Section: American
| Object Title | Musk Ox |
| Object Number | 2003-25-32A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Baffin Island | Iqaluit | Frobisher Bay |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Sita Sharky |
| Date Made | 1986 |
| Section | American |
| Materials | Stone | Caribou Bone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Musk Ox |
| Description | Carving of stone Musk Ox made by Sita Sharky, 1986. |
| Height | 7 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




