Seal
2003-25-31
From: Canada | Repulse Bay | Naujat
Curatorial Section: American
| Object Title | Seal |
| Object Number | 2003-25-31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Inuit |
| Provenience | Canada | Repulse Bay | Naujat |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Creator | Cecelia Angmadlok Angutialuk |
| Date Made | 1980 |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Carved |
| Iconography | Seal |
| Description | Carving of seal by Cecelia Angmadlok Angutialuk, 1980. Tail of the seal is chipped at the endl. |
| Height | 4 cm |
| Length | 11.5 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of Sara Nerken, 2003 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




